Początek StronyBiuletyn InformacyjnyNowa SolidarnośćPrace LaRouchaInne dokumentyWarte zobaczeniaNasz adres: eirns@larouchepub.comZaproszenie

Wersja pdf do drukowania na seminarium emitowane w Internecie:

Kryzys irański: geopolityka i dezintegracja globalnego systemu finansowego

Elisabeth Hellenbroich
(Wiesbaden, Niemcy)

W czasie wizyty w Meksyku na początku kwietnia br., Lyndon LaRouche udzielił wywiadu meksykańskiej telewizji na temat obecnego kryzysu gospodarczego i politycznego. Powiedział m.in.: „Mamy obecnie następującą sytuację, pozbyliśmy się Alana Greenspana. Zajmował on swoje stanowisko od 1987 r. Można powiedzieć, że Alan Greenspan był jedną z najgorszych plag, jakie przytrafiły się Stanom Zjednoczonym i całemu światu. Czołowi bankierzy świata też zdali sobie z tego sprawę. Dlatego nie zamierzają kontynuować ekspansji monetarnej w systemie. Pozwolą bańkom spekulacyjnym po prostu prysnąć. Zamkną takie praktyki jak finansowe operacje „carry trade”. Po 1987 r. Greenspan puścił w ruch spekulację derywatami, „które teraz prowadzą do krachu. Wystarczy popatrzeć na Islandię”. Nowa Zelandia, Australia i inne „nowo powstające rynki” są następne w kolejce. Po pryśnięciu bańki powstałej w latach 2000-01 wokół tzw. nowej gospodarki, Greenspan znowu zalał rynki finansowe, tworząc w ten sposób w Stanach Zjednoczonych balon powstały w rezultacie obrotu nieruchomościami. „Balon nieruchomości już wkrótce pryśnie — nie tylko zresztą ten jeden balon. Kwiecień, maj, czerwiec — te trzy miesiące mogą przynieść trudne do przewidzenia szybkie tempo krachu finansowego na całym świecie”.

LaRouche zwrócił też uwagę na masowe protesty polityczne i społeczne: protesty i strajki we Francji, falę strajków w Niemczech, sytuację całkowicie uniemożliwiającą rządzenie we łoszech i porażkę obecnego premiera Silvo Berlusconiego. Stwierdził też, że wybory na Białorusi i Ukrainie pokazują niechęć do neo-liberalnej polityki społecznej i gospodarczej, czego objawem jest też przegrana neo-liberała i neo-konserwatysty Benjamina Netanyahu w wyborach do Knessetu w Izraelu. LaRouche zauważył też: „mamy obecnie globalny kryzys polityczny”, ale niemożliwe jest przewidzenie, jak potoczą się dalej wypadki, „gdyż reakcje zbyt wielu osób zaangażowanych w obecną sytuację są teraz zupełnie nieobliczalne”.

Temat rynków finansowych oraz groźby nowej wojny na Bliski Wschodzie będzie m.in. przedmiotem dyskusji na seminarium. Zapraszamy.

Najbliższe 50 lat na Ziemi

Frank Hahn
(Berlin, Niemcy)

Druga część seminarium poświęcona będzie programowi strategii pokojowej opartej na realnym rozwoju gospodarczym. Frank Hahn przedstawi ideę rozbudowy nowoczesnej infrastruktury, a także system bezpieczeństwa energetycznego oparty na przełomowych technologiach, m.in. reaktorach z paliwem granulowanym.

Zapraszamy!

Kiedy:   27 kwietnia godz. 19.00   

www.larouchepub.com

Pytania na temat seminarium prosimy kierować do eirns@larouchepub.com


odnosniki